Okolica oczu

Skóra wokół oczu jest cienka, delikatna i wrażliwa. Dlatego od razu widać w tym miejscu zmęczenie, stres, nieprzespaną noc, no i …wiek. Okolica oczu starzeje się bardzo szybko. Pierwsze zmarszczki pojawiają się tutaj już w młodym wieku, ok. 20-25 roku życia. Skóra w tym miejscu jest bardzo cienka (ma ok. 0,5 mm, podczas, gdy na policzkach ok. 2mm) oraz brak podskórnej tkanki tłuszczowej, sprawia, że nie potrafi dobrze bronić się przed niekorzystnym wpływem środowiska, słońcem, zmianami temperatur. Poza tym znajdujące się wokół 22 mięśnie cały czas pracują , gdy się śmiejemy, mrużymy oczy , co sprzyja powstawaniu zmarszczek mimicznych- tzw. „kurzych łapek”. Wraz z wiekiem skóra ma też coraz większą tendencję do wiotczenia i opadania.

Kolejnym problemem to cienie pod oczami, określane także jako „sińce” lub podkrążone oczy, występują u wielu osób niezależnie od płci i wieku. Patrząc na ten problem z medycznego punktu widzenia możemy wyróżnić dwa główne typy cieni pod oczami:

 • naczyniowe
 • barwnikowe

Cienie naczyniowe to widoczne, czy też przebijające przez zbyt cienką skórę właściwą, łożysko naczyń żylnych. Poprawa jakości i gęstości skóry poprzez jej biorewitalizację niweluje te objawy. Rozwiązuje także problem zmarszczek i wiotkości skóry pod oczami.

Cienie o podłożu barwnikowym są spowodowane nagromadzeniem ciemnego barwnika, który jest widoczny w naskórku dolnej powieki i pod nią. Rozwiązaniem są zabiegi rozjaśniające oraz specjalistyczne dermokosmetyki podtrzymujące efekty zabiegów medycznych.

Cienie i „sińce” pod oczami postarzają nas i sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną. Przyczyny ich powstania nie są do końca poznane. Cienie pojawiają się nawet w okresie dzieciństwa. O ich istnieniu decyduje typ urody a zalicza się je do przypadłości dziedzicznych. Redukcja cieni jest terapią złożoną i trudną ze względu na nie w pełni zbadaną przyczynę ich występowania. Skuteczna terapia musi zwykle trwać minimum kilka tygodni. Najlepiej, aby preparaty stosowane podczas zabiegów zwierały witaminę K, środki optycznie rozjaśniające cienie i odbijające światło. Dla osób po 30-tym roku życia wskazane jest uzupełnienie zabiegu o substancję przeciwzmarszczkową np. retinol.

Zachowanie wyrazistego , atrakcyjnego spojrzenia wymaga systematycznej troski. Nie tylko dobrego kremu, ale tez w porę przeprowadzonych zabiegów w gabinecie Medycyny Estetycznej.

Wskazania:

 • zmarszczki mimiczne zewnętrznego kata oczu,
 • doły i cienie pod oczami tzw. doliny łez,
 • opadające powieki,
 • drobne zmarszczki dolnych powiek,
 • wiotka i odwodniona skóra powiek,
 • obrzęki powiek

Sposoby leczenia

Medycyna Estetyczna Nowoczesne Technologie:

 • Laser Frakcyjny CO2 SmartXide DOT
 • Laser Frakcyjny Matrix IR
 • INMODE Fractora
 • ReFirme
 • NNM Lipo Kontur Bezigłowa Mezoterapia ANTI-WRINKLE CARE
 • NNM Lipo Kontour Dermalift

Medycyna Estetyczna Klasyczna:

Botox – Stosowany jest do korekcji zmarszczek zewnętrznego kata oczu tzw. kurzych łapek. Poprzez wstrzyknięcie w mięśnie niewielkiej ilości toksyny botulinowej zostają na jakiś czas zablokowane ich skurcze , co zapobiega marszczeniu się i fałdowaniu skóry. Mimo, że okolica oczu jest bardzo wrażliwa, ukłucie nie jest zbyt bolesne, a zabieg trwa 10- 15 minut. Od razu możemy wrócić do swoich codziennych zajęć . Efekt wygładzenia i poprawy napięcia skóry utrzymuje się pół roku. Porażenie mięśni powoduje, że przez ten czas odzwyczajamy się od nadmiernych ruchów marszczących okolice oczu, skóra więc odpoczywa i nawet gdy botox przestanie już działać , wygląda zdecydowanie młodziej.

Mezoterapia – Wstrzykiwanie koktajlu substancji leczniczych w skórę okolicy oka ma działanie poprawiające nawilżenie i napięcie skóry, działa przeciwzmarszczkowo, minimalizuje cienie pod oczami i obrzęki.
Nakłucia wykonuje się bardzo cieniutka igiełką po wcześniejszym miejscowym znieczuleniu. Zabieg wówczas jest praktycznie bezbolesny. Kuracja to ok. 3 zabiegów w odstępach ok.2- 3 tygodni. Terapia podtrzymująca to 1 zabieg co 4-6 miesiecy.

Stosowane preparaty:

FIXER (nowość) – to nowy preparat będący pierwszą prawdziwą alternatywą dla toksyny botulinowej, dzięki synergicznemu działaniu 4 składników
aktywnych:

 • Acetylowany heksapeptyd-8 – to polipeptyd o szerokim zastosowaniu w medycynie kosmetycznej, dzięki swoim właściwościom napinającym.
  Blokuje syntezę neuroprzekaźników w pęcherzykach na poziomie presynaptycznym, powodując częściową, odwracalną blokadę impulsów elektrycznych, podobnie jak botox.
 • Acetylowany heksapeptyd-20- również silnie blokuje syntezę neuroprzekaźników,
 • DMAE – Dimetyloaminoetanol – wskazuje silne działanie napinające skierowane na włókna kolagenowe. Efekt stymulujący skierowany na fibrocyty skóry.
 • Ekstrakt z okry – to roślina z Ameryki Południowej, od czasów znana ze swoich właściwości odmładzających, przeciwskurczowych oraz wygładzających. Zawiera antyoksydanty, enzymy proteolityczne oraz substancje łagodzące.

Wskazania do stosowania preparatu FIXER:

 • skóra atoniczna i zmeczona,
 • skóra osłabiona i ziemista,
 • zwiotczałe obszary skóry twarzy, brzucha, ramion, kolan,
 • płytkie zmarszczki okolicy miedzybrwiowej, czoła, zewnetrznego kąta oka – efekt spłycenia

Protokół zabiegów : Preparat podawany jest metodą mezoterapii czyli płytkich iniekcji śródskórnych. Zaleca się minimum 3 do 4 sesji w odstępach od 7 do 14 dni. Czas ten zależy od typologii skóry pacjenta, głębokości zmarszczek. W celu utrzymania sugerowanych efektów zaleca się jedna sesję co miesiąc.

Light eyes Ultra – innowacyjny koktajl rewitalizujący, który zawiera kwas hialuronowy, ruszczyk, rozmaryn, witamine C, jagodę i heksapeptydy. Poprawia mikrokrążenie oraz elastyczność skóry, zmniejszając tendencje do gromadzenia się płynów wokół oczu. Koryguje drobne zmarszczki i poprawia napięcie skóry.

Dermaheal HSR, SR – przeciwzmarszczkowy produkt do mezoterapii, dający efekt odmłodzenia, regenerujący i nawilżający. Zawiera kompleks peptydów biomimetycznych, które stymulują skórę do proliferacji komórek, syntezy kolagenu i elastyny, kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym, witaminy, aminokwasy, minerały, koenzymy, kwasy nukleinowe oraz czynniki redukujące.

Komórki macierzyste „Dermaheal Stem C’rum SR” – Zabieg jest rewolucyjnym odkryciem w dziedzinie medycyny estetycznej i anty aging. Zastosowanie komórek macierzystych (stem cells) to najnowocześniejsze osiągnięcia biotechnologii XXl wieku w procesie odmładzania i regeneracji skóry w okolicy oczu. Efektem zabiegu są redukcja sińców i cieni pod oczami, zmniejszenie wrażenia „podkrążonych oczu”, redukcja drobnych linii i zmarszczek, zwiększenie jędrności i jakości skóry w okolicy oczu, poprawa nawilżenia skóry, pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny.

NCTF I NCTF HA – To nowa gama produktów do mezoterapii anti-aging, która polega na dostarczaniu substancji odżywczych za pomocą zastrzyków śródskórnych w odpowiednie miejsca takie jak twarz, szczególnie skóra dolnych powiek, szyja, dekolt, dłonie.W skład preparatów wchodzą : kwas hialuronowy, 13 witamin, 23 aminokwasy, 6 składników mineralnych, 6 koenzymów, 5 kwasów nukleinowych, 2 czynniki redukujące. NCTF i NCTF HA w profilaktyce przeciwstarzeniowej polega na:- aktywnej regeneracji uszkodzeń skóry- poprawie kolorytu skóry,- stymulacji wzrostu komórkowego- ochronie komórkowej- aktywnym nawilżaniu- przywróceniu równowagi jonowej- zwiększeniu gęstości skóry właściwej- regeneracji wiskoelestycznej. Częstotliwość zabiegów: 4 zabiegi w odstępach 1-2 tygodnie, następnie 1 zabieg na miesiąc przez 2 miesiące, terapia podtrzymująca 1 zabieg co 2-6 miesięcy.

Cyto care i Strech Care to preparaty przeznaczone do głębokiej rewitalizacji skóry poprzez synergiczne działanie aminokwasów , kwasu hialuronowego i DMAE . Przywraca jędrność i elastyczność skóry, spłyca zmarszczki, przywraca komfort zmęczonej skórze. Częstotliwość zabiegów metodą mezoterapii w serii 4-6 co 2 tygodnie.

Wypełnianie kwasem hialuronowym – Zapadnięte skronie, dolina łez, zapadnięte policzki pod oczami to miejsca , w których można zastosować preparaty kwasu hialuronowego .W zależności od wskazania dobierana jest różna gęstość preparatu od bardzo delikatnych zawierających małe cząsteczki kwasu po preparaty wolumetryczne. Kwas hialuronowy jest dobrze tolerowany i utrzymuje się w tej okolicy ok.10- 12 miesięcy.

Peelingi – Pomagają zredukować drobne zmarszczki, rozjaśniają i wygładzają skórę . Zwykle stosuje się w tej okolicy peelingi oparte na kwasie glikolowym, kwasie mlekowym, TCA, retinolu. Skórę złuszcza się na średniej głębokości w miejscu zetknięcia się naskórka ze skórą właściwą . Złuszczanie jest na tyle głębokie, że pobudza do produkcji kolagenu i elastyny. Skóra staje się bardziej napięta i i wygładzona. Po zabiegu występuje zaczerwienienie ,a następnie delikatne złuszczenie, które po kilku dniach ustępuje. Częstotliwość peelingu zależy od rodzaju i od stężenia. Może być wykonywany dwa razy do roku (Yellow Peel) lub w serii np. co 2 tyg 3 razy, potem raz na 3 – 6 miesiący.