Rozstępy

Rozstępy to pasma ścieńczałej i pomarszczonej skóry, pojawiające się w okresie dojrzewania, w wyniku nagłej zmiany masy ciała, często u osób otyłych lub u osób z dużą ilością masy mięśniowej. Rozstępy początkowo są czerwone lub sino-czerwone w postaci widocznych podłużnych nieregularnych pasm, przechodząc następnie w barwę perłowo-białą. W miarę upływu czasu bledną i mają postać białawych zagłębionych, nieregularnych linii szerokości kilku milimetrów i długości kilku centymetrów.

Gdzie występują?

Najczęściej lokalizują się na pośladkach, górnej i bocznej powierzchni ud, brzuchu, piersiach, okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Dlaczego powstają?

Rozstępy pojawiają się w miejscach, w których przez dłuższy czas utrzymuje się wysokie napięcie skóry, spowodowane zwiększeniem objętości tkanek leżących pod nią. W powstawaniu rozstępów odgrywają rolę również czynniki hormonalne w okresie dojrzewania, ciąży, karmienia, u osób stosujących leki sterydowe, w przypadku schorzeń endokrynnych.

Zapobieganie

Na rynku jest mnóstwo preparatów zapobiegających lub usuwających rozstępy, niestety skuteczność tych preparatów jest różna. Stosowanie kremów może poprawić ogólny stan skóry i w pewnym stopniu zapobiegać powstawaniu rozstępów, natomiast nie może wyleczyć wytworzonych zmiany skórnych.

Sposoby leczenia

W leczeniu metodami Nowoczesnymi Technologiami Medycyny Estetycznej stosuje się obecnie:

  • Laser Frakcyjny CO2 SmartXide DOT
  • Laser Frakcyjny Matrix IR
  • INMODE Fractora

W leczeniu metodami Medycyny Estetycznej Klasycznej stosuje się obecnie:

  • peelingi medyczne,
  • mezoterapia,
  • mezo-roller.

Terapia jest długotrwała i wymaga wielokrotnego powtarzania zabiegów. Najlepsze efekty uzyskuje się w terapii świeżych rozstępów. Zabiegi wymagają cierpliwości i świadomości iż nie zawsze można całkowicie zlikwidować zmiany. Można natomiast poprawić ich wygląd i sprawić, że będą mniej widoczne.