Przebarwienia najczęściej powstają przy udziale światła słonecznego i są nagromadzeniem melaniny – barwnika skóry produkowanego w odpowiedzi na promieniowanie UV lub zwiększenia się ilości produkujących go komórek – melanocytów.
Przebarwienia, to widoczne gołym okiem plamki lub plamy ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry, leżą na różnych poziomach – naskórek, skóra właściwa i mieszane skórno-naskórkowe. Przebarwienia to: piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia posłoneczne, przebarwienia pozapalne i najczęściej występująca melasma. Melasma (ostuda), są to nieregularne, ostro odgraniczone przebarwienia o brązowawym zabarwieniu, występujące najczęściej u kobiet po 30 roku życia.
Melasma najczęściej występuje na skórze narażonej na promieniowanie UV: twarz (czoło, policzki, nad górna wargą) i dekolt.
Przyczyna powstania jest nie do końca wyjaśniona. Czynnikiem inicjującym mogą być zaburzenia hormonalne w czasie ciąży, stosowanie leków antykoncepcyjnych, okres menopauzy, hormonalna terapia zastępcza, lub inne zaburzenia metaboliczne (choroby wątroby) i endokrynologiczne (choroby tarczycy czy nadnerczy).
Unikanie narażenia na promieniowanie UV, stosowanie odpowiednich kosmetyków ochronnych, przestrzeganie zaleceń lekarskich w trakcie terapii hormonalnej. Jedną z metod leczenia stosowana w medycynie estetycznej to peelingi medyczne.
Piegi – to uwarunkowane genetycznie, drobne plamki, leżą najczęściej w naskórku i można je rozjaśniać delikatnymi peelingami. Niestety, na krótko, ponieważ wracają po ekspozycji na słońce.
Przebarwienia pozapalne – powstają w miejscach wyprysków trądzikowych, po uszkodzeniach skóry, są to zmiany mieszane skórno-naskórkowe, jeśli nie znikają po zwykłych peelingach trzeba sięgnąć po Cosmelan lub Dermamelan.
Leczenie przebarwień wymaga dużej cierpliwości od pacjenta i lekarza oraz ścisłego przestrzegania zaleceń pozabiegowych – konieczna fotoprotekcja powyżej 30SPF! Dobór odpowiedniej metody zależy od rodzaju przebarwienia, na konsultacji lekarskiej. Do metod leczniczych zaliczamy: