Starzenie się skóry

Starzenie się skóry

Starzenie się skóry to proces nieuchronny, związany z postępującym wraz z wiekiem starzeniem się całego organizmu. W przeciwieństwie do innych organów, zmiany w skórze są widoczne. 

Zmiany te zachodzą jednak nie tylko pod wpływem mijającego czasu, ale również wskutek działania różnego rodzaju czynników zewnętrznych. I chociaż nie mamy wpływu na uwarunkowania genetyczne, decydujące o tempie starzenia się skóry, to możemy w pewnym stopniu ograniczać niekorzystny wpływ otoczenia.

DLACZEGO SIĘ POJAWIA?
Wraz z wiekiem skóra zmienia się – traci swoją sprężystość i elastyczność (słabną włókna kolagenu i elastyny), maleje aktywność gruczołów potowych i łojowych. Słabną możliwości zatrzymywania wody przez skórę a więc łatwiej ulega ona odwodnieniu. Zmianie ulegają też melanocyty (czyli komórki wytwarzające i zawierające melaninę) i przez to skóra traci swoje równomierne zabarwienie, staje się bardziej przezroczysta. Osłabieniu ulegają także mięśnie podtrzymujące owal twarzy (efekt – zwisające policzki i opadające powieki). Maleje produkcja nowych komórek skóry .Jedną z pierwszych oznak starzenia się skóry są zmarszczki, powstające pod wpływem promieniowania słonecznego UVA i UVB (także opalania w solarium), palenia papierosów, gwałtownego odchudzania, zbyt ekspresyjnej mimiki, jak również przy nieprawidłowej pielęgnacji, spadku poziomu hormonów, niewłaściwym sposobie odżywiania czy w stresie. Wpływ na powstawanie zmarszczek maja także czynniki genetyczne.

ZAPOBIEGANIE

  • Unikanie czynników ryzyka: promieniowanie UV, palenie papierosów, suche powietrze (klimatyzacja).
  • Pielęgnacja skóry poprzez dobór właściwych kosmetyków – odżywiających, nawilżających i chroniących przed promieniowaniem UV.
  • Prawidłowa dieta: spożywanie dostatecznej ilości płynów, witaminy, mikro- i makroelementy.


SPOSOBY LECZENIA: