Rozstępy

Rozstępy

Rozstępy to pasma ścieńczałej i pomarszczonej skóry, pojawiające się w okresie dojrzewania, w wyniku nagłej zmiany masy ciała, często u osób otyłych lub u osób z dużą ilością masy mięśniowej.

Rozstępy początkowo są czerwone lub sino-czerwone w postaci widocznych podłużnych nieregularnych pasm, przechodząc następnie w barwę perłowo-białą. W miarę upływu czasu bledną i mają postać białawych zagłębionych, nieregularnych linii szerokości kilku milimetrów i długości kilku centymetrów.

GDZIE WYSTĘPUJĄ?
Najczęściej lokalizują się na pośladkach, górnej i bocznej powierzchni ud, brzuchu, piersiach, okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

DLACZEGO POWSTAJĄ?
Rozstępy pojawiają się w miejscach, w których przez dłuższy czas utrzymuje się wysokie napięcie skóry, spowodowane zwiększeniem objętości tkanek leżących pod nią. W powstawaniu rozstępów odgrywają rolę również czynniki hormonalne w okresie dojrzewania, ciąży, karmienia, u osób stosujących leki sterydowe, w przypadku schorzeń endokrynnych.

ZAPOBIEGANIE
Na rynku jest mnóstwo preparatów zapobiegających lub usuwających rozstępy, niestety skuteczność tych preparatów jest różna. Stosowanie kremów może poprawić ogólny stan skóry i w pewnym stopniu zapobiegać powstawaniu rozstępów, natomiast nie może wyleczyć wytworzonych zmiany skórnych.

SPOSOBY LECZENIA
W leczeniu metodami Nowoczesnymi Technologiami Medycyny Estetycznej stosuje się obecnie:


Terapia jest długotrwała i wymaga wielokrotnego powtarzania zabiegów. Najlepsze efekty uzyskuje się w terapii świeżych rozstępów. Zabiegi wymagają cierpliwości i świadomości iż nie zawsze można całkowicie zlikwidować zmiany. Można natomiast poprawić ich wygląd i sprawić, że będą mniej widoczne.